Blog miłośników mebli
Aranżacja wnętrz według feng shui
Chińska sztuka aranżacji wnętrz, zwana feng shui, liczy sobie już bez mała 3 tysiące lat. Jej zadaniem jest zapewnienie domownikom pomyślności we wszystkich dziedzinach życia. W kulturze europejskiej feng shui traktowane jest jako rodzaj kolejnej fanaberii zamożnych ludzi uwielbiających egzotyczne nowinki. Tymczasem już pobieżne zapoznanie się z tematem pokazuje, iż jest to sztuka niezwykle uniwersalna i zdroworozsądkowa, przyoblekająca praktyczne rozwiązania w filozofię Wschodu.
Praktyczna sztuka feng shui
Większości z nas feng shui kojarzy się z niczym nieuzasadnionym, "magicznym" przestawianiem mebli według wzorca, który i tak nie ma prawa w niczym pomóc. Jednak każdy, kto zechce poświęcić chwilę na zrozumienie zasad tej sztuki aranżacji wnętrz, dostrzeże w nich praktyczną prostotę oraz rozwiązania, do jakich sami podświadomie dążymy. Co więcej, ich zastosowanie potrafi naprawdę przynieść zadziwiające rezultaty.
Nazwa "feng shui" powstała z połączenia słów "wiatr" i "woda". Oba te żywioły w kulturze chińskiej łączone są z dobrym zdrowiem. Głównym założeniem feng shui jest zaczerpnięte z taoizmu przekonanie, że świat wypełniony jest energią określaną jako "chi". Wszystko, co znajduje się w naszych domach, a więc meble, urządzenia, a nawet bibeloty, powinny być dobrane tak, aby energia ta miała możliwość swobodnego przepływu po całym budynku. Przepływ chi zapewni wszystkim domownikom pomyślność oraz dobre samopoczucie.
Feng shui jest sztuką oparta na mnóstwie szczegółowych zaleceń, jednak już zastosowanie samych jej podstaw pozwala dokonać znaczących zmian we wszystkich pomieszczeniach. Wykonanie tego jest wbrew pozorom bardzo łatwe, czasem wystarczy jedynie zastąpić stary fotel nowym krzesłem lub przesunąć łóżko w inne miejsce.
Przygotowanie do zmian
Zanim jednak zabierzemy się za urządzanie domu według sztuki feng shui, powinniśmy wykonać dwa podstawowe kroki, przygotowujące nasze mieszkanie do wprowadzenia zmian.
- Sprzątanie – wszelkie zmiany musimy poprzedzić przygotowaniem gruntu pod ich wprowadzenie. W tym przypadku rozpoczynamy od pozbycia się z domu wszystkich niepożądanych przedmiotów, takich jak nielubiane stare meble, nieużywane sprzęty i zepsute urządzenia oraz zbierające kurz ozdoby. Usunięcie ich automatycznie poprawi samopoczucie wszystkich domowników.
- Wietrzenie – bardzo ważne dla swobodnego przepływu chi jest czyste powietrze i dobre oświetlenie. Okna należy otwierać często, warto również postarać się o oczyszczające powietrze rośliny (paprotka, kaktus, aloes). Powinniśmy zadbać o dobry dostęp światła naturalnego do wnętrza domu oraz o lampy dające szerokie spektrum.
Coś nowego w każdym pokoju
Aranżacje wnętrz oparte na feng shui są estetyczne, funkcjonalne i przede wszystkim faktycznie poprawiające komfort użytkowania wszystkich pomieszczeń. Urządzanie każdego z pokoi w naszym domu wymaga odrębnych, ale i dość prostych zasad.
- Kuchnia, tak według feng shui, jak i według naszej tradycji, stanowi serce domu. Właściwym kolorem dla niej będzie żółty, który dobrze wpływa na nastrój i trawienie. Kuchenka powinna znajdować się z dala od lodówki i zlewu, gdyż urządzenia te symbolizują przeciwne żywioły. Zlew najlepiej sprawdzi się w pobliżu okna z ciekawym widokiem. Stół kuchenny powinien być owalny lub okrągły, a krzesła zaopatrzone w wysokie oparcia. Przestronne szafki pomogą zapobiec nadmiernemu zatłoczeniu przestrzeni różnymi drobnymi sprzętami, które winny znaleźć się na półkach lub w szufladach.
- Sypialnia jest tym miejscem, w którym największe znaczenia mają elementy związane ze zdrowiem i miłością. Jedną z kluczowych zasad jest nieumieszczanie łóżka na linii okno – drzwi. Powinno być one umieszczone jak najgłębiej, z dala od wejścia. Wybierajmy łózka drewniane i niskie. Jeśli chcemy mieć w sypialni lustro, to należy je powiesić tak, aby nie odbijało sylwetki śpiącego, gdyż zaburza to jego energię i zakłóca sen. Przy łóżku powinny znaleźć się niskie szafeczki, dużą szafę lub inny wysoki mebel należy ustawić po jego lewej stronie.
- Przedpokój to obszar związany z wejściem do domu i w feng shui ma ogromne znaczenie. Drzwiami wejściowymi dostaje się do domu energia, a przedpokój ma jej to ułatwić. W tym celu warto postawić w nim małą konsolę lub stolik ozdobiony kwiatami. W przypadku bardzo małych wnętrz, można zamiast tego użyć kolorowego i wzorzystego chodnika. Luster w przedpokoju nie wolno zawieszać naprzeciwko drzwi wejściowych.
- W pokoju przeznaczonym do pracy najważniejszym meblem jest biurko. Według feng shui powinno być ustawione w ten sposób, aby osoba przy nim siedząca nie miała za plecami drzwi, a tuż przed sobą ściany. Dzięki temu wyeliminujemy nerwowość, w zamian tego nauczymy się otwartości na świat i ludzi. Pomoże to również naszym oczom, które nie będą napotykały ciągle na bliską barierę ściany. Strefa pracy powinna być również wyraźnie oddzielona od strefy prywatnej, najlepiej jeśli są to dwa oddzielne pomieszczenia.
Urządzanie wnętrz według feng shui nie jest sztuką dla sztuki. Wszystkie przytoczone tu zasady mają swoje uzasadnienie w praktyce, nawet jeśli jest ono dla nas na co dzień nieuchwytne. Czasem jednak wystarczy wymienić stary fotel na nowe krzesło lub przesunąć łóżko w inne miejsce, aby nasze życie nabrało lepszego smaku.