Blog miłośników mebli
Backsplash! Barwne akcenty w kuchni, czyli szklane panele na ścianie
Do branży wnętrzarskiej wkracza nowe rozwiązanie. Szklane panele backsplash to estetyczna i praktyczna alternatywa dla dotychczas stosowanych materiałów wykończeniowych.
Między kuchnią a okapem
Backsplash to z języka angielskiego określenie części ściany znajdującej się między blatem kuchennym a zwieszonymi nad nim szafkami i okapem. Jest to miejsce szczególnie narażone na zanieczyszczenia powodowane przez unoszące się podczas gotowania opary lub pryskający podczas smażenia tłuszcz. Czyszczenie jest w tym przypadku stosunkowo problematyczne, w związku z czym niezbędny okazuje się praktyczny materiał wykończeniowy – odporny na zabrudzenia, działanie wilgoci, wysoką temperaturę, a jednocześnie łatwy do czyszczenia. Jednak aspekt praktyczny to nie jedyny wymóg. Materiał powinien być również estetyczny, gdyż często ta część pomieszczenia jest wyeksponowana.
Szklane panele backsplash
Ściana między kuchnią a okapem wymaga więc dobrego, ale i estetycznego zabezpieczenia, którym najczęściej jest odporna i wytrzymała glazura. Jednak istnieje alternatywa dla tak standardowego rozwiązania jak płytki ceramiczne. Szklane panele backsplash, o grubości od 5 do 10 mm, wykonywane są ze szkła laminowanego lub hartowanego. Ich montaż jest łatwy i szybki, nie wymaga układania i cięcia wielu elementów (płyta szklana jest przygotowana na wymiar), w związku z czym nie zajmuje więcej niż 2h i może być wykonywany samodzielnie.
Panele funkcjonalne jak glazura
Łatwe do czyszczenia, odporne na wilgoć i wysoką temperaturę, a także ewentualne uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Pod tym względem szklane panele dorównują wciąż popularnym płytkom ceramicznym. Jednak ich przewagą jest gładsza powierzchnia i brak fug podatnych na zabrudzenia i wymagających regularnego czyszczenia (zazwyczaj przetarcie wilgotną szmatką nie jest wystarczające i konieczne okazuje się użycie szczoteczki).
Estetyczny akcent kuchennego wnętrza
Panele backsplash prezentują się efektownie ze względu na gładką, lśniącą powierzchnię, z której blask dodatkowo wydobywa zamontowane oświetlenie miejscowe punktowe lub podłużne – w zależności od pożądanego efektu. Mogą być w jednolitym kolorze, ale też z ozdobną grafiką. Kolorowe bryły geometryczne, abstrakcyjne wzory, motywy florystyczne, a nawet wizerunki zwierząt, krajobrazy czy panorama miejska. Bardzo popularne są również panele odzwierciedlające makrofotografię.
Jednak wizualizacji na panelach szklanych może być znacznie więcej, a zależą one wyłącznie od indywidualnego podejścia. Istnieje możliwość samodzielnego stworzenia wzoru, również z wykorzystaniem zdjęć własnych.
Backsplash tradycyjnie i nowocześnie
Szklane panele backsplash mogą być elementem niemal każdego rodzaju aranżacji. Motywy florystyczne i krajobrazy to tradycyjne koncepcje dekoracyjne, które sprawdzą się również we wnętrzach o bardziej nowatorskich akcentach. Oryginalne wizerunki zwierząt czy miejska panorama to ekstrawaganckie, ale i eleganckie rozwiązania stosowane w odważnych aranżacjach. Powiększone elementy przyrody idealnie pasują do wnętrz urządzonych w jednolitej tonacji kolorystycznej, a nawet opartych o jedną barwę. Abstrakcyjne wzory to z kolei doskonałe rozwiązanie dekoracyjne do wnętrz nowoczesnych, zwykle pozbawionych wyrazistych akcentów dekoracyjnych. Natomiast bryły geometryczne nawiązujące do stylu retro pozwalają przełamać od lat popularny w aranżacji minimalizm.
Uniwersalne szklane panele backsplash
Ze względu na walory praktyczne i estetyczne szklane panele mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach, w szczególności tych o dużej wilgotności (kuchnia, łazienka). Idealnie też sprawdzają się we wnętrzach małych, ponieważ jednolita błyszcząca powierzchnia, dodatkowo oświetlona, optycznie je powiększy.