Blog miłośników mebli
Dlaczego łóżka lewitujące ?
Rozmowa z technikiem meblarstwa ze specjalizacją w projektowaniu i produkcji sypialń z drewna twardego Panem Piotrem Jakubowskim.
Dzień dobry Panie Piotrze
Dzień dobry witam wszystkich.
To już chyba 21 lat obecności Pana w zawodzie meblarstwa ?
Prawie tak, a dokładniej 22 lata, kiedy to broniłem tytuł inżyniera w Instytucie Technologii Drewna w Poznaniu. Od tamtych czasów nieustannie pracuje przy projektowaniu mebli i zarządzaniu ich produkcją. Na przełomie lat, za różne funkcje odpowiadałem, a ostatnie dziesięć lat to praca w zakresie projektowania sypialń szczególności łóżek, wszystkich innych dodatków jak komody, szafki nocne, toaletki. Wszystkie nasze kolekcje są na www.sypialnie.meblemix.pl
To pasja, sposób na życie, dobry zarobek ?
Myślę, że wszystkiego po trochu. Nie ma dobrego wykonywania zawodu bez pasji do tego co się robi. W ślad za tym wszystkich idzie też i godziwe życie w dziedzinie materialnej.
No tak, od produkcji najzwyklejszych brył mebli po zaawansowane projekty jak np. łóżka lewitujące
Dokładnie. Ludzie którzy przychodzą do mojego biura, pytają nawet jak ustawić łóżko w sypialni, dalej, gdzie powinno stać łóżko w sypialni, albo jak urządzić wąską sypialnię. Zmierzam do tego, aby ukazać skąd się wziął pomysł na zaprojektowanie takiego łóżka zwanym lewitującym.
Tym bardziej łóżka z drewna. Bardzo ładnie to brzmi. Łóżka lewitujące drewniane
Jeszcze lepiej: ekskluzywne łoża lewitujące z drewna twardego bukowego lub dębowego. Choć to pierwsze słowo „ekskluzywne” można zamiennie używać z „solidne” czy też „piękne”, bo i w istocie takie przecież są (śmiech). Ostatnio wykonywałem projekt na aranżację sypialni dla pewnej Pani która miała dylemat jak oddzielić sypialnię w salonie. Metrów kwadratowych użytkowych nie było za wiele w tym mieszkaniu, ale ta Pani nadała tyle pięknych określeń w stronę modeli łóżek lewitujących, że po wielu przymiarkach, szkicach, symulacji ustawień łóżka w przyszłym pomieszczeniu udało się tak wygospodarować sypialnię w salonie, że ciężko teraz wyobrazić sobie aby ten mały salon zabrać całkowicie od tej małej przylegającej sypialni i odwrotnie. Razem te dwa małe pomieszczenia świetnie współgrają. Bo taki charakter nadają właśnie łóżka lewitujące, czyli takie, że mogą być duże, mam na myśli powierzchnię na materac, ale smukłe i zgrabne przy podłodze.
Właśnie. Skupiamy się teraz na takich lewitujących modelach. Pan mówi, że są bardzo funkcjonalne w małych pokojach. Skąd zatem określenie lewitujące ?
Z nazwy mogłoby się wydawać, że one prawie latają ?
Przytoczę pewną anegdotę..
Acha, i w dodatku koniecznie drewniane, …lewitujące drewniane, czy też lewitujące z drewna ?
Można określać tak i tak. Ale najlepiej do słowa drewniane dodać jeszcze „twarde”. Żebyśmy mieli jasność, że określamy drewno liściaste, najczęściej buk i dąb które należą do twardych rodzajów drewna.
Wracamy do anegdoty
Tak. Kiedyś, kilkanaście lat temu znalazłem ciekawą ofertę szwedzkiej firmy dystrybuującej dywany. Zaciekawiła mnie ona, pojawiła się myśl, że mógłby to być dobry dodatek do naszych łóżek i aranżacji sypialń. Pomysłem podzieliłem się z kolegą, przedstawiam proponowane przez nich warunki, ogólnie wszystko co i jak. Kolega się pyta, Piotr a dobre te dywany ? Wypaliłem tak odruchowo: no prawie latające (śmiech). Więc kto wie, czy nie był to taki przełomowy moment do powstania pierwszych szkiców łóżek nazywanych dzisiaj lewitującymi, czyli takich które swoim wzorem, konstrukcją sprawiają u użytkownika wrażenie unoszenia się go w powietrzu. Aby wyobrazić sobie jak ono wygląda zapraszam do obejrzenia naszej oferty jednego z takich łóżek:
Faktycznie, nie widać tam spodu łóżka, obrys jakby zawieszony w powietrzu.
Dokładnie tak jak Pani mówi i widzi. Fundament konstrukcji łóżka stanowi pojemnik na pościel. Nie wspominaliśmy jeszcze o tym, że wszystkie nasze modele mają taką komorę na pościel. Także to nie tylko walory estetyczne, pięknego wzornictwa, ale i też użytkowe. Wrócę na moment do naszej klientki, która zleciła mi wydzielenie z salonu sypialni. Mają do dyspozycji ok. 19 metrów kwadratowych i z tego zabieramy ok. 6 na sypialnię to musimy mieć gdzieś miejsce na przechowywanie pościeli. Musimy ulokować ją w samym łóżku, nie zabierają przestrzeni w szufladach komody.
Podejrzewam, że otwieranie takiego pojemnika na pościel zabiera trochę czasu i energii, trzeba podnieść materac, tak ? Pamiętam stare półko tapczany które mozolnie się otwierały
Materac należy podnieść, ale niedosłownie. Faktycznie pojemnik ulokowany jest pod stelażami, w tej niewidocznej części kiedy patrzymy z boku. Stelaże skonstruowane są tak, że lekkie ich podciągnięcie do góry przy pomocy specjalnych uchwytów, wypierają się same wraz z materacem. Dzieje się to przy pomocy zainstalowanych sprężyn gazowych, które też bezpiecznie podtrzymują tryb otwarcia. Zamykanie odbywa się podobnie. Sposób ten przedstawia nasz filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=ziRPJWPNWow&feature=youtu.be
Rzeczywiście. Łoże lewitujące z pojemnikiem na pościel, którego stelaż również zawieszony jest w powietrzu gdy jest otwarty. Świetne połączenie najbardziej pożądanych cech
Gdy tak rozmawiamy o lewitowaniu, zawieszeniach w powietrzu, tak przypomniała mi się kolejna zabawna historia. Mogę ?
Naturalnie, czekamy na przytoczenie !
Oglądamy wspólnie z moim dziadkiem film dokumentalny o lądowaniu człowieka na księżycu. Widzimy jak kosmonauta w skafandrze przemierza podłoże i ciekawie stawia kroki odbijając się. Patrz Piotr, mówi dziadek, ten człek zaraz zawiśnie w powietrzu ! Ale dziadku, odparłem, tam nie ma powietrza :-) Pomyślałem sobie później, że ciekawie wyglądałoby takie łoże na księżycu, lewitujące lewitowałoby naprawdę !
Wiemy już, co to znaczy łóżko lewitujące, pomówmy może teraz więcej o drewnie, to Pana fundamentalna dziedzina.
Zgadza się…
Zatem, dlaczego drewno liściaste, Pan wspomniał o buku i dębie
Tak, drewno lite bukowe i lite dębowe, obydwa gatunki oczywiście liściaste.
Lite, czyli ?
Już wyjaśniam. Do produkcji naszych mebli do sypialni, stosujemy tylko te dwa gatunki. A nazewnictwo „lite” oznacza, że każdy element mebla, czy to płoza łóżka, wezgłowie, cz też front szuflady od szafki, komody zawiera drewno w całości, czyli niedzielone, nieprzecinane na całej swej długości. Załóżmy że bok łóżka ma 200 cm, deska wykorzystana do wyprodukowania tego boku ma właśnie taką długość, nie jest na swoim odcinku poprzecznie klejona. Taki sposób wygospodarowania materiału nadaje niesamowitą wytrzymałość na wszelkie ugięcia, deformacje. Odpowiednio zakonserwowane daje gwarancję swej użyteczności praktycznie na dziesiątki lat.
Lite drewno nie jest łatwe w pozyskaniu. To pracochłonny proces na etapie przecierania kłód drewna w tartaku. Odbywa się pierwsza selekcja mająca na uwadze odrzucenie desek zbyt sękatych. Bywają sęki łuszczące się, a nawet wypadające. Takie partie nie są w ogóle brane pod uwagę. Dopuszcza się sęki o pięknej mozaice, zdrowe, o przecież o to chodzi aby mebel odznaczał się pięknym usłojeniem skoro jest z drewna. Wracając do nazewnictwa „lewitujące”. Mamy teraz solidne łoże lewitujące wyposażone w pojemnik na pościel z drewna liściastego twardego o pięknym usłojeniu. Mamy niemal wszystko.
Brzmi naprawdę dostojnie ! Wspomniał Pan o konserwacji łóżek, na czym to polega ?
To niezmiernie istotna sprawa. Jesteśmy po pierwszym etapie żmudnej selekcji drewna. Druga sprawa to obróbka polegająca na wykroju i szlifowaniu wysuszonych formatek pasujących już przy składaniu bryły łóżka. Etap końcowy to wcieranie oleju pochodzenia roślinnego, o pięknym zapachu. Są to środki naturalne, zero chemii, w dodatku certyfikowane w taki sposób że mogą mieć kontakt z żywnością. Możemy zatem położyć kanapkę na czystym elemencie już olejowanym mebla i nadal ją brać i spożywać. Zabiegów ręcznego wcierania oleju jest kilka na koniec nacierany jest pszczeli wosk. Zatem sama natura. Dodam, że to właśnie buk i dąb są takimi najbardziej przyjaznymi rodzajami drewna do stosowania omawianych środków. Gdybyśmy wzięli pod uwagę drewno iglaste jak sosna, jodła, świerk użycie olei nie byłoby możliwe, przy tych gatunkach drewna w grę wchodzą już środki typowo chemiczne jak nitro, lakier, bejca, czego unikamy.
Podsumowując dotychczasową dyskusję. Omówiliśmy już istotę łóżka lewitującego, czym jest, z jakiego materiału i sposobu jego wykańczania olejami i woskiem…
Jeżeli mogę wtrącić, to omawiając całą drogę produkcji łóżka, nie tylko lewitującego, ale każdego innego z pojemnikiem na pościel, bo przecież i takie wykonujemy, to wszystko razem tak samo można odnieść do wykonywania innych ważnych dodatków w sypialni jak komody, szafki nocne. Czyli, podobnie mamy i tutaj: drewno bukowe, dębowe oczywiście lite oraz woski, oleje.
Zatem mówimy o całych kolekcjach mebli twardych do sypialni. Do których zaliczają się materace…
Trudno wyobrazić sobie użytkowanie sypialni, gdy jest wszystko, użytkownicy również, a nie ma ważnego ogniwa jakim jest właśnie materac J Oczywiście materac lub materace, bo mogą być pojedyncze na całej powierzchni lub dwa dla każdej osoby inny. Ten drugi przypadek stosowany jest coraz częściej.
Pytania zatem takie: jak dobrać materac do spania ? Kolejne: jaki kupić materac do łóżka ? I ostatnie: jaki materac przy stelażach otwieranych ?
Przy wyborze materaca, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: swoją masę ciała oraz preferencje czy bardziej lubimy leżeć na „miękko” czy bardzie „twardo”. Jaki zakupić ? Każdy dobry sprzedawca materacy z wiedzą zapyta o te dwie kwestie. My w swojej ofercie również mamy je dedykowane do wszystkich naszych łóżek dla stelaży nieruchomych jak i otwieranych. Na pewno każdy z nich to popularnie zwany kieszeniowy, siedmio strefowy. Dla osób do 75 kg masy ciała proponujemy w wersji z wełną, powyżej tej masy z dodatkiem w postaci maty kokosowej.
Zachwycamy się łóżkiem lewitującym jako nowym trendem. Zapytam teraz o stabilność takiego łoża. Bo lewitować, to słowo kojarzy się z uniesieniem, lotem, byciem w zawieszeniu, a to niekoniecznie może kojarzyć się z solidnością, trwałością. Zatem jak przekonać przyszłym konsumentów, że łóżko takie będzie stabilnie np. stać na podłodze, że lewitująca rama np. nie opadnie ?
Gdyby wątpliwości takowe były rozwieję je bardzo prostym przykładem. Załóżmy, że trzy lub nawet cztery osoby siedzą na jednym kraju łoża, w dodatku z nogami podkulonymi ku górze. Intuicja podpowiada nam, że możemy obawiać się nastąpienia przechyłu całego łóżka niczym skręcający samolot. No bo skoro rama jest jakoś zawieszona nad podłogą, to w końcu przy przyłożeniu większej siły ten przechył nastąpi. Tak się jednak nie stanie. Dlaczego ? Ponieważ tego nie widać, a rama oparta jest na belkach nośnych, które te z kolei osadzone są na pojemniku czy inaczej skrzyni na pościel. I tu jest sedno sprawy. Taka skrzynia zastępuje cztery nogi przy klasycznych łóżkach. Na nogi wywierany jest nacisk punktowy, natomiast pojemnik leży całym swym obwodem i wypełnieniem, bo też i ma swoje dno. Zatem presja nacisku na podłogę wywierana jest nie punktowo lecz obszarowo. Wyobrażając sobie prawo użycia dźwignie, niemożliwy jest jednostronny przechył.
Bardzo racjonalne wytłumaczenie. Zatem pamiętajmy, łóżka lewitujące sprawiają wrażenie zawieszenia w powietrzu i są przy tym niesamowicie stabilne w styczności z podłożem, czy tak ?
Dokładnie tak.
Panie Piotrze, w naszej rozmowie uraczył nas Pan dwoma zabawnymi historyjkami w tematyce wyposażenia wnętrz, dokładnie sypialń. Czy mogę coś i ja opowiedzieć ?
Oczywiście, jestem ciekaw :-) Coś w stylu przychodzi baba do lekarza ?
Nie :-) Oto historia. Pewna młoda para nowożeńców spędza noc poślubną w pięknym dużym ekskluzywnym łożu, a może i łożu lewitującym, kto wie, oczywiście w najdroższym apartamencie. Rano przy śniadaniu, Pani Młoda opowiada mężowi co się jej przyśniło. Wiesz co ? Śniło mi się, że oboje leżymy na materacu, ty jesteś odwrócony na bok a ja patrzę w górę i widzę sześć nietoperzy. I mówię, patrz Grzesiu, pięć nietoperzy wisi, na co odparłeś, no tak one zawsze wiszą. Ale też widzę, że ten szósty stoi i mówię Ci o tym, na co odparłeś: pewnie zemdlał :-)
Hahaha, bardzo dobre. Zatem było wszystko, meble twarde, liściaste, lewitowanie łóżek, materace i anegdoty z życia wzięte.
Bardzo dziękuje za rozmowę i wytłumaczenie zagadnień związanych z łóżkami lewitującymi
Również dziękuję, kłaniam się.