Blog miłośników mebli
Jak wybrać najlepsze łóżeczko dla dziecka?
Oczekiwanie na narodziny maleństwa, to bez wątpienia szczególny okres w życiu każdej przyszłej mamy – szczególnie tej, która spodziewa się pierwszego dziecka. Śpioszki, kaftaniki, butelki, smoczki – cała wyprawka dla niemowlaka to bez wątpienia wyzwanie dla przyszłych rodziców. Niezbędnym meblem, na które musi się znaleźć miejsce w mieszkaniu przyszłych rodziców jest bez wątpienia łóżeczko. Noworodek przesypia większość czasu. W czasie snu wydziela się u niego hormon wzrostu, dojrzewa układ nerwowy dziecka oraz rozwijają się inne ważne organy. Warto zatem postarać się, aby łóżeczko było naprawdę wygodnym i komfortowy miejscem do spania dla naszego dziecka.
Obecnie na rynku dostępna jest niezliczona ilość łóżeczek, kołysek czy kojców, Różnią się one od siebie funkcjonalnością wyglądem oraz oczywiście ceną. Te najbardziej klasyczne drewniane łóżeczka możemy już kupić za około sto złotych, natomiast ceny najdroższych łóżeczek – przypominających wręcz łoża dla księżniczek sięgają nawet tysiąca złotych. Planując zakup łóżeczka warto także wziąć pod uwagę to, że dziecko rośnie, a jego sprawność motoryczna zwiększa się, łóżeczko więc musi zapewnić mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Poniżej zostaną przedstawione te najbardziej popularne łóżeczka oraz ich podstawowe funkcje, tak aby z łatwością można było dokonać porównania i wybrać to najbardziej odpowiednie.
- Łóżeczko tradycyjne – szczebelkowe łóżeczka tradycyjne – zarówno te standardowe jak i te na których można już znaleźć jakieś elementy ozdobne (naklejki, czy kolorowe wstawki) należą do tych najchętniej kupowanych przez rodziców. W tego typu łóżeczkach zwykle istnieje możliwość regulowania wysokości na, której leży dziecko. Noworodek bez żadnych przeszkód czy obaw może spać na najwyższym poziomie. Nie istnieje żadne ryzyko, że wyrządzi sobie krzywdę, a bez wątpienia pomoże to odciążyć kręgosłup – nie trzeba bowiem się schylać za każdym razem, kiedy chcemy podnieść lub odłożyć maluszka. Kiedy malec podrośnie wysokość łóżeczka można dostosować do poziomu jego aktywności. Zazwyczaj łóżeczka takie cechują się trzypoziomową regulacją poziomu.Kolejnym udogodnieniem w tego typu łóżeczkach jest możliwość wyjmowania szczebelków, lub zdejmowanie nawet całego boku. Jest to idealne rozwiązanie dla dzieci, które już są na tyle duże aby samodzielnie wejść i wyjść z łóżeczka.
- Łóżeczko tradycyjne wielofunkcyjne - coraz częściej łóżeczka posiadają idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Mianowicie mają one wbudowaną szufladę, mieszczącą się pod łóżeczkiem, która jest idealnym miejscem na przechowywanie pieluszek czy innych niezbędnych akcesoriów. Rodziców, którzy są zwolennikami mebli, które maja służyć przez długie lata oraz rosnąć razem z ich pociechą, może zainteresować łóżeczko, które można przekształcić w tapczanik, idealny dla starszego dziecka. Wystarczy w tym celu zdemontować boki łóżeczka. Zakup tego typu łóżeczka oczywiście wiążę się z większymi kosztami, ale jest to rozwiązanie na długi czas. Kupując łóżeczko natomiast koniecznie należy zwrócić uwagę, czy jest ono wykonane zgodnie z europejską normą PN-EN 716-1:1999 oraz z normą PN-EN 1130-1-2001. Normy te określają wymagania bezpieczeństwa dla łóżeczek i kołysek dziecięcych.
- Łóżeczko turystyczne – będzie to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy planują wakacje lub wyjazdy z dziećmi, ale także dla tych, którzy mają większy dom lub mieszkanie i potrzebują dodatkowego łóżeczka do pomieszczenia inne niż sypialnia dziecka. Zaletą takich łóżeczek jest niewątpliwie to, że po złożeniu przypominają małą torbę, która bez najmniejszego problemu zmieści się nawet w najmniejszym bagażniku. Praktycznie każde łóżeczko turystyczne posiada dodatkowe kieszenie na najważniejsze przybory lub zabawki, a wiele z nich wyposażona jest dodatkowo w takie atrakcje dla dziecka jak światełka, melodyjki, a nawet uspokajające wibrację. Niektóre łóżeczka turystyczne można także przerobić na kołyskę. W tym celu należy zamontować specjalne płozy, które zazwyczaj są już dołączone do zestawu. Ceny łóżeczek turystycznych wahają się w granicach od 150 złotych wzwyż, w zależności od tego jakie dodatkowe funkcje oraz udogodnienia dane łóżeczko posiada. Wadą tego typu łóżeczek jest niestety brak możliwości regulowania poziomu wysokości na której śpi dziecko. Może niestety powodować to bóle kręgosłupa, spowodowane częstym schylaniem się do dziecka.
- Kołyska z drewna lub wikliny – tego typu kołyski wzbudzają zainteresowanie rodziców, bo są po prostu bardzo ładne. Ich niewielkie rozmiary pozwalają ustawić ją w pobliżu łóżka rodziców, a możliwość kołysania dziecka odciąży ręce rodziców. Kołyski takie zazwyczaj sprzedawane są w zestawie z materacykiem, baldachimem oraz pościelą. Niestety ich znaczącą wadą jest to, że nadają się tylko dla dzieci leżących. Maluszek, który już samodzielnie zaczyna siadać lub żwawo obraca i wierci się w kołysce, może z niej po prostu wypaść. Koszt też pozostawia wiele do życzenia – kołyska wyposażona w pościel, materacyk i baldachim to koszt nawet 400 złotych. Z powodu nietypowego wymiaru, problemem może okazać się również samodzielne dokupienie do niej np. materacyka.
- Łóżeczko koszyk – swoimi wymiarami przypomina on opisywaną wyżej kołyskę – jest niewielkie i łatwo wstawić je do małego pomieszczenia. Nie ma ono funkcji, która umożliwia kołysanie dziecka jednak zazwyczaj łóżeczka takie dzięki możliwości przenoszenie pełnią również funkcję nosidełka. Jest ono lekkie dlatego stanowi udogodnienie szczególnie dla mam świeżo po porodzie. Montowane są one na drewnianych stelażach – niektóre z nich dodatkowo wyposażone są w kółka. Jednak jest to rozwiązanie tymczasowe. Maleństwo, które staje się bardziej ruchliwe może wypaść z takiego łóżeczka., dlatego posłuży ono tylko rodzicom przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka.
Łóżeczko to bez wątpienia istoty element wyprawki dla noworodka. Decydując się na zakup jakiegoś modelu, należy sprawdzić czy spełnia on wszystkie niezbędne normy, oraz zastanowić się dokładnie jakie łóżeczko będzie najbardziej odpowiednie do naszych warunków mieszkaniowych oraz potrzeb.