Blog miłośników mebli
Sielankowy nastrój w rustykalnej kuchni, czyli wnętrze nawiązujące do tradycji
Sielankowy nastrój tak charakterystyczny dla stylu rustykalnego wynika z mocnego nawiązania do tradycji dworków i życia wiejskiego. Stąd też bogate w swej naturalnej prostocie sprzętów, surowych materiałów i pastelowych kolorów aranżacje wnętrz ciepłych i przytulnych, dających poczucie bliskości z przyrodą.
Inspiracja tradycją ludową
Rustykalizm to odniesienie do wiejskiego życia, co w kontekście współczesnych trendów minimalistycznych świadczyć może o silnym przywiązaniu do przeszłości, która przecież nieustannie przewija się w sezonowych propozycjach wnętrzarskich. Jednak styl rustykalny nie jest pełnym odzwierciedleniem barwnej i zróżnicowanej w formie ludowości, a wyłącznie efektem inspiracji naturą i folklorem. Nawiązanie do rzemiosła i wzornictwa ludowego przejawia się więc wyłącznie w naturalnych materiałach i archaicznej formie sprzętów.
Styl rustykalny charakteryzuje się więc prostotą i naturalnością, które to osiąga się poprzez wprowadzanie do wnętrz surowych materiałów i nieskomplikowanych kształtów. Wywodzące się z ludowych wzorów motywy dekoracyjne są tylko delikatnym akcent, za pomocą których uzyskuje się we wnętrzu ten wyjątkowy sielankowy nastrój, przywodzący na myśl przytulną i ciepłą atmosferę kuchni z wiejskich chat i dworków.
Kuchnia cała w drewnie
Podstawowym materiałem stosowanym w kuchniach w stylu rustykalnym jest drewno. Drewniane są podłogi – najczęściej w formie desek, a także elementy wykończenia wnętrz, jak widoczne na suficie belki stropowe czy elementy konstrukcji więźby dachowej. Drewno nie powinno być idealnie obrobione, musi wyglądać na stare i odzwierciedlać naturalne słoje oraz wszelkie niedoskonałości, jak sęki. Oprócz drewna, we wnętrzu rustykalnym stosowane są też takie materiały, jak surowy kamień i czerwona cegła, a na ścianach często kładzie się tynki strukturalne.
Meble do kuchni rustykalnej są masywne, wykonane z litego drewna z wyraźnie wyeksponowanymi słojami. Zazwyczaj o prostej budowie, posiadają fronty delikatnie zdobione rzeźbieniami, dzięki czemu zachowują naturalną surowość, a jednocześnie zyskują na estetyce. Ich górne krawędzie wykańczają proste listwy lub gzymsy.
Meble mogą być w naturalnym kolorze, z widoczną fakturą drewna, impregnowane wyłączne przejrzystym lakierem lub bejcą. Ale mogą być również malowane na biało, mocno postarzane (niedomalowania, przytarta farba) z drewnianymi blatami, listwami bądź gzymsami, jak również dekoracyjnymi ornamentami na frontach przypominającymi ludowe wzory z wycinanek. Na kuchenne meble składają się głównie sprzęty znane z wiejskich dworków, jak masywne kredensy, długie ławy, rzeźbione komody, malowane skrzynie. Drzwiczki wiszących szafek mogą mieć przeszklenia, aby widoczne były kawowe serwisy z porcelany.
Atmosfera starych dworków
Aby podkreślić drewno wypełniające wnętrze rustykalnej kuchni, stosuje się kolory pastelowe, głównie ciepłe odcienie bieli i przydymione pastele – zwłaszcza zieleń, błękit i brąz. Do tego dodatki dekoracyjne, które stanowią głównie przedmioty o praktycznym charakterze, jak wiklinowe kosze wypełnione owocami lub doniczkami z ziołami, przyprawy w słoiczkach ustawione na gzymsie okapu kuchennego, ceramiczne i gliniane dzbanki rozstawione na drewnianych półkach, zabytkowe naczynia (porcelana w kwiaty, jak maki, słoneczniki, chabry). Na ścianach mocuje się dekoracyjne wieszaki i uchwyty z miedzi lub żelaza wykonane metodą kowalstwa artystycznego – ewentualnie będące odnowionymi starymi przedmiotami kuchennymi.