Blog miłośników mebli
Styl eko. Aranżacje wnętrz w zgodzie z przyrodą
Styl eko. Aranżacje wnętrz w zgodzie z przyrodą
Powszechny obecnie ekologiczny styl życia to już nie tylko zdrowe odżywianie czy aktywność fizyczna. Eko odważnie „wkracza na salony”, a dokładnie do wnętrz mieszkań i domów. Aranżacje inspirowane naturą wprowadzają harmonię i spokój, której ludzie żyjący obecnie w pośpiechu tak bardzo poszukują. Jak zatem we własnym domu żyć w zgodzie z naturą?
Spotkanie przeszłości ze współczesnością
Styl eko w aranżacji to projektowanie wnętrz przywodzących na myśl środowisko naturalne, ale też dających poczucie bliskości przyrody. Podstawą jest więc prostota form i harmonia barw, zestawionych w sposób ciekawy, ale zapewniających spokój. Aranżacja, oparta głównie na rozwiązaniach ekologicznych, jest śmiałym połączeniem klasycznego stylu wywodzącego się z tradycji ze stylem nowoczesnym inspirowanym technologią.
Eko w architekturze wnętrz to współczesny minimalizm, ale w nieco bogatszym i cieplejszym wydaniu. Każdy aspekt aranżacji tworzony w oparciu o rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu.
Materiały pochodzenia wyłącznie naturalnego
Wzorem dla stylu eko jest natura. Dlatego też podstawą ekodesignu są wyłącznie materiały pochodzenia naturalnego, uchodzące w aranżacji wnętrz za tradycyjne. Podstawę stanowi drewno, będące naturalnym, uniwersalnym i ponadczasowym materiałem, cenionym bez względu na dominujące w danym momencie trendy. Jest bowiem trwałe i estetyczne, elegancko prezentuje się w każdym rodzaju wnętrza. Drewno może pojawić się w dowolnym miejscu w niemal każdym pomieszczeniu – na podłodze lub ścianach, w meblach i dodatkach dekoracyjnych (jak również tych z zakresu wykończenia wnętrz). Obok drewna, w stylu eko stosuje się również kamień, metal, ceramikę, wiklinę, rattan, bambus, korek, a także tkaniny jak wełna i len.
Akcesoria wykonane z naturalnych materiałów czynią nowoczesne wnętrze tradycyjnym, nadając mu zupełnie nowy wymiar.
Wszystkimi kolorami ziemi wnętrza malowane
Inspiracja naturą polega na jej przeniesieniu do wnętrz, przestronnych i doświetlonych. Ponieważ najważniejsza jest faktura i odwzorowanie form stworzonych przez przyrodę, odchodzi się od barw ciemnych i wyrazistych, na rzecz jasnych i subtelnych. W stylu eko dominują kolory ziemi, głównie biel, szarość, beż, jasne brązy, które w sposób delikatny mogą być ożywione przez seledyn, błękit czy żółty. Aby więc oddać naturalną harmonię i spokój, wykorzystywane są barwy stonowane, idealnie komponujące się z naturalnymi materiałami.
Proste i drewniane meble restaurowane
We wnętrzach eko dominują sprzęty drewniane, często restaurowane, w surowej formie odzwierciedlającej fakturę materiału lub malowane na biało. Nawiązuje się do stylu rustykalnego, w którym meble posiadają masywną budowę, jak również stylu skandynawskiego, gdzie meble o prostej linii pozbawione są nadmiaru elementów dekoracyjnych.
Ale drewno nie musi występować samo, dlatego łączy się go z innymi również naturalnymi materiałami, jak metal, wiklina, szkło.
Naturalne dekoracje produktem recyclingu
W stylu eko stare przedmioty zyskują zupełnie nowe znaczenie, a to za sprawą recyclingu. Odpady produkcyjne lub stare przedmioty zmieniane są na dekoracje o praktycznym zastosowaniu. Z drewnianych elementów powstają lampy, wieszaki, podstawki, ramki, z resztek tkanin szyte są kapy czy puchate poduchy.
Do wnętrz eko przenosi się też pomysły wprost z ogrodu. Kamień czy pieniek to naturalne przedmioty dekoracyjne idealnie komponujące się z roślinami, których we wnętrzach inspirowanych przyrodą po prostu nie może zabraknąć.