Porady
Jak wyczyścić materac?
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale materace, które znajdują się w naszych sypialniach regularnie powinny być dokładnie czyszczone. Nie widać tego gołym okiem, ale materace to idealne miejsce do rozwoju bakterii oraz chorobotwórczych roztoczy! Czyszcząc materac należy nie tylko usunąć wszelkie plamy z zewnątrz, ale także zadbać o jego czystość wewnątrz. Jak zatem zadbać o materac, aby zapewniał nam długi i zdrowy sen?
Usuwanie plam z materaca
Jeżeli na naszym materacu znajdują się plamy – z soków, kawy, moczu lub z jedzenia, do ich usunięcia konieczny będzie zakup specjalistycznego płynu do prania materacy – lub tapicerki. Najłatwiej zakupić taki specyfik, który łatwo się dozuje. Najlepiej sprawdzają się tutaj produkty w sprayu. Należy nanieść je na plamę, pozostawić na kilka minut, a następnie wytrzeć nadmiar środka, za pomocą wilgotniej ściereczki. Uporczywe plamy powinny skutecznie zniknąć.
Sprawdzone domowe sposoby na odświeżenie materaca
Gdy na naszym materacu, zauważymy plamy i nie do końca potrafimy odgadnąć jakiego są pochodzenia, skutecznie powinien je usunąć roztwór sporządzony z wody i sody. Przygotować go można mieszając dwie łyżki sody z niewielką ilością wody. Przygotowany tak roztwór nanosimy na plamę i pozostawiamy na kilka godzin, po czym jego nadmiar usuwamy za pomocą wilgotnej ściereczki. Również czyszczenie materaca na sucho przynosi świetne efekty, a co najważniejsze wspaniale odświeża materac. Metoda ta jest niezwykle skuteczna, a co najważniejsze bardzo prosta. Całą powierzchnie materaca należy posypać sodą oczyszczoną i pozostawić (najlepiej na całą noc), następnie jej nadmiar odkurzamy i gotowe.
Kurz i roztocza
Nasze materace to niestety ogromne siedlisko kurzy, pleśni oraz roztoczy. Nasz pot oraz złuszczający się naskórek, który pozostaje na materacu, stwarzają idealne warunki do rozwoju tych ostatni. Roztocza powodują alergię, oraz przyczyniają się do powstawania chorób dróg oddechowych. Aby uniknąć gromadzenia się tych nieproszonych gości, w naszym materacu powinniśmy go jak najczęściej odkurzać – zarówno tradycyjnym odkurzaczem jak i za pomocą specjalistycznych odkurzaczy wodnych. Dobrze, dwa razy do roku obrócić materac tak, aby zapewniony był dostęp świeżego powietrza. Warto również wyposażyć się w specjalny ochraniacz na materac, który zniweluje ryzyko gromadzenia się roztoczy w jego wnętrzu. Poniżej prezentujemy zdjęcie, tych nieproszonych lokatorów, które niestety butują w naszych sypialniach.
Inne porady
Jak zrobić z desek półki wiszące na sznurkach?
Pośród wielu mebli wstawianych do pomieszczenia, zawsze znajdzie się miejsce dla półki. Ten stosunkowo niewielki, ale jakże praktyczny element wyposażenia wnętrza znajduje zastosowanie w każdym pomieszczeniu.
ZobaczJak zrobić ozdobny lampion na komodę?
Jak stworzyć we wnętrzu przyjemną, wręcz romantyczną atmosferę? Najłatwiej za pomocą światła. A najlepszym w tym przypadku sposobem są świecie. Stawiane są na stole w jadalni, zwłaszcza do kolekcji. Pojawiają się też w łazience, jako element domowego spa.
ZobaczJak zrobić stolik kawowy z palety do salonu?
Meble wykonane samodzielnie z materiałów z odzysku stają się coraz popularniejsze. Głównie za sprawą stylów aranżacji wnętrz o charakterze ekologicznym. Istnieje możliwość zakupu tego rodzaju mebli, ale można je z łatwością wykonać samodzielnie.
ZobaczJak czyścić meble ze skóry ekologicznej?
Meble ze skóry ekologicznej uważane są za równie eleganckie jak ze skóry naturalnej – dlatego też stanowią dla nich alternatywę. W zależności od designu pasują tak do wnętrz o wystroju tradycyjnym, jak i nowoczesnym.
ZobaczJak dbać o meble fornirowane?
Fornir to cienka okleina grubości 0,6 – 3 mm, którą przykleja się na powierzchnię płyty meblowej. Ponieważ jest wykonywana z drewna, zachowuje pełnię jego właściwości. Stąd też meble fornirowane wymagają równej dbałości, co te w 100% wykonane z drewna.
ZobaczJak wyczyścić i odświeżyć kanapę z materiału?
Jeżeli zabrudzenia są bardzo intensywne oraz trudne do usunięcia warto skorzystać z usług firm, które profesjonalnie zajmują się czyszczeniem mebli. Usługa taka to koszt około 100 zł, ale efekt jest naprawdę widoczny i utrzymuje się przez wiele tygodni.
ZobaczJak usunąć klej z mebli?
Jeżeli odpowiednio szybko zorientujemy się, że na nasz blat spadła kropla kleju z jej usunięciem nie powinno być problemy. Trzeba jednak zrobić to natychmiast, bowiem zbyt długie czekanie może spowodować zaschnięcie kleju.
ZobaczJak czyścić łóżka i pościel?
Czyste i higieniczne łóżko to marzenie każdego z nas. Okazuje się jednak, że od czasu do czasu oprócz zwykłej zmiany pościeli warto trochę bardziej odświeżyć nasze miejsce odpoczynku.
ZobaczJak usunąć plamy po markerze z drewnianych nawierzchni?
Ślady po pisakach i markerach na meblach to bardzo częsty problem, szczególnie w przypadku posiadania małych dzieci. Okazuje się jednak, że w bardzo łatwy i bezpieczny sposób można się ich pozbyć.
ZobaczJak czyścić meble za pomocą soku z cytryny?
Czyszczenie mebli z reguły odbywa się za pomocą specjalistycznych środków. Bardzo często okazuje się jednak, że do wyczyszczenia ulubionego biurka bądź komody wystarczą rzeczy dostępne w domu.
ZobaczJak pozbyć się sierści z sofy lub fotela?
Pies lub kot w domu to z pewnością mnóstwo zabawy, szczególnie dla naszych dzieci. Nie jest jednak tajemnicą, że futrzaki gubią sierść, która bardzo szybko osadza się na meblach. W jaki sposób się ich pozbyć?
ZobaczJak za pomocą herbaty nabłyszczać meble?
Nabłyszczenie mebli pozwala na skuteczne odświeżenie ich wyglądu. Zakup profesjonalnych środków może się jednak okazać dość sporym wydatkiem, dlatego warto wypróbować domowe sposoby na przywrócenie meblom dawnego połysku.
Zobacz