Porady
Jak zrobić stolik kawowy z palety do salonu?
Meble wykonane samodzielnie z materiałów z odzysku stają się coraz popularniejsze. Głównie za sprawą stylów aranżacji wnętrz o charakterze ekologicznym. Ponieważ cechuje je prostota i naturalność, sprzęty wprawdzie nie są wyszukane, ale jednak designerskie i, co najważniejsze, praktyczne.
Styl nowoczesny, skandynawski, loftowy, industrialny czy eko… Tam najczęściej pojawiają się meble wykonane z materiałów z odzysku. Wśród nich dominują te z palet przemysłowych, które przerabiane są m. in. na stoliki kawowe umieszczanie w salonach. Istnieje możliwość zakupu tego rodzaju mebli, ale można je z łatwością wykonać samodzielnie. Jak zatem to zrobić?
1.Wymiary palety.
Odpowiednią paletą pod stolik kawowy będzie ta o wymiarach 80X120 cm – każda posiada wysokość 14 cm. Materiał z łatwością można znaleźć w hurtowaniach, gdzie naprawdę za niewielką kwotę będzie można go nabyć.
2.Czyszczenie powierzchni.
Powierzchnia palety wymaga oczyszczenia i oszlifowania w celu zlikwidowania nierówności. Najprościej wykonać do papierem ściernym, szybciej jednak będzie szlifierką.
3.Impregnacja powierzchni.
Po oczyszczeniu drewno wymaga impregnacji, czyli zabezpieczenia. Dokonuje się tego za pomocą specjalnych preparatów – lakier lub farba (bejca). Lakierując, pozostawiamy naturalny kolor drewna, malując, nadajemy palecie dowolny kolor – najczęściej jest to biały.
Pufa Dora |
4. Elementy wykończeniowe.
Stolik kawowy powinien mieć nóżki. Doskonale sprawdzają się kółka, dzięki którym salonowy mebel staje się funkcjonalny. W razie potrzeby, z łatwością będzie można go przesuwać. Bardzo ważne jest, aby najpierw dokładnie wyznaczyć miejsca na wszystkie cztery kółeczka, a dopiero później je przykręcać. Ponieważ paleta wykonana jest z desek, stolik wymaga blatu. Najlepiej wykonać go ze szkła, które doskonale komponuje się tak z drewnem, jak i metalem
Tak wykonany mebel pięknie będzie się prezentował w salonie, na przykład w zestawie z eleganckim pufem DORA o metalowej nóżce i siedzisku z ekologicznej skóry. Idealne połączenie eko do nowoczesnego lub industrialnego wnętrza.
Inne porady
Jak czyścić meble rattanowe i wiklinowe?
Meble rattanowe i wiklinowe to z pewnością bardzo funkcjonalny, ale także ozdobny dodatek do naszych pomieszczeń. Aby jednak służyły nam jak najdłużej warto o nie prawidłowo zadbać. W jaki sposób?
ZobaczJak pozbyć się naklejek z mebli?
Wiele osób lubi ozdabiać swoje meble dekoracyjnymi naklejkami. Po latach jednak kiedy gusta się zmieniają pojawia się problem z ich ściągnięciem. Okazuje się jednak, że w prosty sposób można się pozbyć.
ZobaczJak woskować drewno?
Wosk to jeden z najlepszych sposobów, na zabezpieczenie i podkreślenie piękna drewnianych mebli. Aby woskowanie było skuteczne należy jednak pamiętać o kilku rzeczach.
ZobaczJak pozbyć się zapachu pleśni w szafie?
Niekiedy zdarza się, że z naszej szafy wydziela się brzydki zapach. Jak w prosty sposób można sobie poradzić w takiej sytuacji?
ZobaczJak usunąć drobne zarysowania z mebli?
Drobne zarysowania można usunąć za pomocą orzechów włoskich. Wystarczy kilka razy nacierać zarysowaną powierzchnie. Po chwili rysy już nie będą widoczne.
ZobaczJak usunąć pleśń z dywanu?
Jeżeli plamy na dywanie są stosunkowo „świeże” można usunąć je za pomocą wilgotnej szczoteczki i wody utlenionej lub płynu do naczyń.
ZobaczJak usunąć plamy z masła z dywanu?
Nadmiar masła należy usunąć z dywanu jak najszybciej za pomocą wilgotnego ręcznika. Pozostałe plamy znikną po zastosowaniu płynu do naczyń lub proszku do prania rozcieńczonego w wodzie.
ZobaczJak usunąć wosk z dywanu?
Na początek należy odkleić tyle wosku z dywanu ile jesteśmy w stanie. Jego resztki należy zamrozić – można obłożyć je kostkami lodu i poczekać, aż stwardnieją do tego stopnia, aż będzie można je całkowicie wykruszyć
ZobaczJak usunąć wymiociny z dywanu?
Najlepiej usunąć je za pomocą wilgotnej szczoteczki z dodatkiem detergentu. Jeżeli jednak na naszym dywanie pozostaną jeszcze ślady, należy wyczyścić je za pomocą mieszanki wody z płynem do naczyń i solą.
ZobaczJak usunąć plamy z wina z dywanu?
Namiar wylanego wina należy jak najszybciej wytrzeć za pomocą ręcznika papierowego, tak aby nie dostał się on w głąb dywanu.
ZobaczJak usunąć szminkę z dywanu?
Plamy ze szminki powstałe na dywanie można usunąć za pomocą miękkiej ściereczki lub szczoteczki nasączonej w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń lub proszku do prania. Zabrudzone miejsca należy czyścić, aż do usunięcia wszystkich plam.
ZobaczJak usunąć sadzę z dywanu?
Resztki sadzy z dywanu można usunąć za pomocą odkurzacza. Należy jednak pamiętać, aby unikać przesuwania końcówka ssącą wzdłuż dywanu. Powinno to całkowicie usunąć sadzę, bez pozostawiania plam.
ZobaczJak usunąć plamę z piwa z dywanu?
Nadmiar rozlanego piwa wycieramy za pomocą ręcznika papierowego. Pozostałe plamy usuniemy za pomocą wody z niewielką ilością octu lub płynu do naczyń. Dywan czyścimy, aż do usunięcia wszystkich plam, tak aby pozbyć się także charakterystycznego zapachu.
Zobacz