Blog miłośników mebli
Bezbłędna aranżacja wnętrz - jak to zrobić?
Stylowo urządzone wnętrza domu to marzenie każdego, kto rozpoczyna jego aranżację. Dla wielu osób, niemających doświadczenia w aranżacji wnętrz, jest to jednak kwestia bardzo problematyczna. Często nie wiedzą oni, od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i jakich zasad przestrzegać, aby wnętrze domu zostało urządzone w sposób stylowy i efektowny. Oto kilka wskazówek, na co szczególnie należy zwrócić uwagę.
Dobry projekt to podstawa
Podstawowym aspektem aranżacji domu jest czytelny układ stref. Oznacza to, iż pomieszczenia dzienne powinny być oddzielone od pokoi nocnych. Strefa dzienna to obszar reprezentacyjny, który rozpoczyna się już od strefy wejścia do domu. Istotne, by te pomieszczenia były przestronne, dobrze oświetlone i uporządkowane. W nocnej części natomiast powinny znajdować się sypialnie, urządzone zgodnie z charakterem osoby mieszkającej w danym pomieszczaniu. Dzięki tak czytelnemu podziałowi, dom jest uporządkowany i dobrze się prezentuje.
Odpowiednie tło
Kolejnym istotnym aspektem, wpływającym na charakter aranżacji, są podłogi i ściany. Stanowią one tło dla całego wyposażenie, dlatego też ważne, aby były one stonowane. W związku z czym, podłogi powinny być wykonane przede wszystkim z tradycyjnych materiałów takich jak drewno, gres, granit czy też marmur. Nie zaleca się też łączenia materiałów i wzorów na posadzkach. Takie realizacje wymagają umiejętności odpowiedniego stonowania pozostałych elementów aranżacji. W związku czym, za najbezpieczniejsze rozwiązanie uznaje się monochromatyczność.
Tę samo zasadę należy zastosować w przypadku ścian. Podążanie za aktualnymi trendami i nowatorskimi rozwiązaniami, stosowanie zdobień, kontrastowych materiałów czy intensywnych kolorów sprawdza się wyłącznie w momencie, kiedy wszystkie inne elementy są idealnie do tych trendów dopasowane. Dlatego również w tym przypadku, najbezpieczniejszą opcją jest pomalowanie ścian na jednolity, klasyczny kolor.
Harmonia we wnętrzu
Należy także zwrócić uwagę na zapewnienie w pomieszczeniu równowagi. W tym przypadku, należy trzymać się zasady, iż aranżowanie wnętrz należy rozpocząć od dużych sprzętów i stopniowo przechodzić do mniejszych. Ponadto nie powinno się ich ustawiać zbyt blisko siebie. Dzięki temu zabiegowi, wnętrze nie będzie chaotyczne i zyska na przestronności. Należy również zachować umiar w stosowaniu mocnych akcentów, zarówno kolorystycznych, jak i stylistycznych, by nie przytłoczyły one wnętrza.
Najpopularniejsze style
Bardzo ważne jest, aby trzymać się konkretnego stylu aranżacji. Warto zatem znać charakterystykę i specyfikę tych najpopularniejszych.
Styl klasyczny wyróżnia się niebywałą dbałością o detale i sprzęty. To przede wszystkim meble o zaokrąglonych kształtach, wykonane z litego drewna lub fornirowane oraz posiadające okucia. Ściany w stylu klasycznym są pomalowane w odcieniach klasycznych lub też obklejone tapetą w tradycyjne motywy. Podłogi natomiast są drewniane lub wykonane z kamienia. Ten styl to również dodatki, takie jak drapowane tkaniny w klasyczne wzory, mosiężne lampy i karnisze, a także obrazy w zdobionych ramach. Art. déco, czyli styl lat 20. i 30. XX wieku, wyróżnia się prostymi, ale masywnymi meblami, zastosowaniem żakardowych tkanin i dodatków o kubicznych kształtach.
Z kolei styl kolonialny polega na zastosowaniu mebli nawiązujących do okresu kolonialnego, czyli wykonanych z rattanu i egzotycznego drewna oraz o nietypowych formach. Styl ten opiera się również na ciepłych kolorach. Styl wiejski to natomiast proste i drewniane meble i deski, olejowane lub bejcowane na jasny kolor. To również ściany ozdobione tynkiem wapiennym lub gipsowym i pomalowane kolorami nawiązującymi do natury lub pokryte tapetą w kwieciste czy też pasiaste wzory.
Ponadto popularnością cieszy się obecnie eklektyzm, czyli połączenie starych mebli i dodatków z nowymi, oraz minimalizm, polegający na przestronnej aranżacji wnętrza i zastosowaniu neutralnych kolorów.