Blog miłośników mebli
Co zrobić ze starymi meblami?
Bez względu na to czy planujemy mały remont, zakup nowych mebli czy wielkie przemeblowanie, pojawia się problem dotyczący starych mebli – mianowicie co z nimi zrobić. Należy pamiętać, że mebli nie wolno wyrzucać do zwykłego osiedlowego śmietnika. W niektórych miastach są do tego przeznaczone specjalne kontenery na odpadki „wielkogabarytowe” – jednak nie we wszystkich miastach można je spotkać. Na szczęście istnieje kilka możliwości pozbycia się niechcianych już mebli, oto one:
Sprzedaż starych mebli
Używane meble bardzo trudno jest sprzedać, dlatego musimy zdawać sobie sprawę, że cena nie może być zbyt wysoka, a także czas jaki upłynie zanim znajdziemy potencjalnego kupca może się wydłużyć. To rozwiązanie jest dobre dla osób, które mają gdzie trzymać swoje stare meble (w garażu, altance, na działce). Ogłoszenie o chęci sprzedaży mebli możemy umieścić w serwisach Internetowych – zarówno tych regionalnych jak i ogólnopolskich. Dodanie takiego ogłoszenia jest zazwyczaj bezpłatne, wiąże się jedynie z koniecznością umieszczenia fotografii sprzedawanych mebli.
Dobrym miejscem na dodanie ogłoszenia jest także lokalna prasa. Zazwyczaj już w każdej takiej gazecie, znajduję się rubryka z działem „sprzedam”.
Najnowszym sposobem, aby nasze ogłoszenie dotarło do wielu odbiorców jest nadanie go w radiu – jednak zazwyczaj wiążę się to z dodatkowymi kosztami. Pomysłem rodem z USA jest zorganizowanie tzw. „wyprzedaży garażowej” dla przyjaciół czy sąsiadów – jednak należy pamiętać, że informacja o takiej wyprzedaży powinna trafić do jak największej liczby osób.
Oddanie mebli za darmo
Jeżeli nie liczymy na zysk ze sprzedaży mebli, możemy je oddać za darmo. Można je przekazać znajomym, rodzinie lub instytucją, które takich mebli potrzebują. Są to domy dziecka, noclegownie itp. Należy jednak pamiętać, że meble takie powinny być jeszcze w stanie na tyle dobrym, aby było możliwe ich użytkowanie. Ogłoszenie o chęci oddania mebli również można zamieścić w różnych serwisach oraz ogłoszeniach. Zazwyczaj na odzew nie trzeba długo czekać, bo chętnych nie brakuje.
Recykling starych mebli
Jeżeli nasze meble nie nadają się do użytkowania, lub po prostu jeżeli nie mamy już gdzie ich trzymać, można oddać je do recyklingu, W większych miastach działają specjalne punkty zbiórki takich przedmiotów. Meble zostaną tam przyjęte całkowicie za darmo, jedynie trzeba się liczyć z koniecznością ich samodzielnej dowózki . Można oczywiście zamówić sobie transport, ale niestety jest to związane z dodatkowymi kosztami. Dzięki temu, że meble trafią w takie miejsce zostaną one odpowiednio zutylizowane oraz przetworzone.
Wspominając o utylizacji, pamiętajmy aby w żadnym wypadku nie palić mebli samodzielnie. Niejednokrotnie mebel to nie samo drewno, w jego skład wchodzą sklejki i różnego rodzaju kleje, które w kontakcie z ogniem mogą spowodować emisję bardzo niebezpiecznych zanieczyszczeń. Z podobnych przyczyn meble nie powinny znajdować się na wysypiskach śmieci – drewno ulega biodegradacji, nie jest więc szkodliwe dla środowiska, ale drewno to nie jedyny materiał z którego zrobione są meble, a te pozostałe to rozkładające się latami tworzywa, tkaniny czy nawet metale.
A może jednak renowacja?
O ile recykling jest powszechnie znany tak upcykling, jest pojęciem stosunkowo nowym. Oznacza ono po prostu renowację. No właśnie, może jednak nasze meble nie są jeszcze aż w tak złym stanie, aby wymienić je na nowe.
Dzięki renowacji mogą powstać z nich prawdziwe perełki, które dodadzą naszemu wnętrzu niepowtarzalnego wyglądu. Meble można oddać do warsztatu, gdzie tapicer zadba o wymianę materiału, a stolarz może nadać drewnianym elementom nowy kształt a także kolor, czy nawet kształt. Stare drewniane krzesła, staną się super modne, kiedy zetrzemy z nich starą farbę i pomalujemy na biały kolor – dodadzą one każdej jadalni niepowtarzalnego charakteru, a co najważniejsze będą wyglądały jak nowe! Świetnym pomysłem, aby nadać meblom wyjątkowy, świeży wygląd jest metoda patchworku – polega ona na obiciu starych mebli (pufy, kanapy, sofy) zszytymi kawałkami materiału o podobnym wzorze, kolorze oraz estetyce. Dzięki temu nasza kanapa zyska piękny, modny wzór.