tel. +48 518 184 528

Przejdź do
Koszyk: 0
Przejdź do kasy
 
 

Blog miłośników mebli

Meblemix.pl

Jak urządzić przestronne wnętrze, czyli idealne meble do loftu

Dodano:

Styl industrialny, czyli aranżacja wnętrza loftu


Wnętrza loftów posiadają specyficzny, niepowtarzalny klimat, który trudno osiągnąć w jakimkolwiek innym pomieszczeniu. A wszystko dlatego, że są to zaadaptowane na mieszkania przestronne powierzchnie opuszczonych budynków fabryk, zazwyczaj wielkich hal lub magazynów. Czym zatem charakteryzuje się styl industrialny właściwy loftom?

Artystyczna historia loftów

Moda na adaptowanie starych, opuszczonych powierzchni przemysłowych narodziła się w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Początkowo zainteresowanie nimi wykazywali głównie artyści, którzy w obrębie jednej przestrzeni łączyli mieszkanie i pracownię. Trend wynikający z przyczyn funkcjonalno-ekonomicznych szybko stał się wyznacznikiem określonego stylu życia. Ale pomysłowość artystów w adaptowaniu powierzchni przemysłowych sprawiła, że na lofty zwróciła uwagę reszta społeczeństwa, czyniąc z nim niemal apartamenty o wysokim standardzie użytkowym.

Industrialne akcenty

Ponieważ powierzchnie loftów stanowią dawne budynki fabryczne, architektura wnętrza wyraźnie odzwierciedla hale produkcyjne i magazyny. Ta przemysłowa surowość i prostota sprawia, że odpowiednim designem jest styl industrialny, należący do nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Lofty cechuje otwarta przestrzeń, którą wyznaczają niewykończone i nieotynkowane ściany betonowe, żelbetonowe lub z cegły, z reguły przynajmniej w części pozostawiane w swej oryginalnej, surowej formie. Dużą ilość światła zapewniają ogromne okna, których szyby dzielone są stalowymi ramami. We wnętrzu widoczne są industrialne akcenty, jak metalowe konstrukcje rozciągające się pod sufitem, rury wentylacyjne czy instalacja elektryczna. Wysokość pomieszczenia wymaga montowania długich wiszących lamp, zazwyczaj o metalowcach kloszach.

Nasuwa się więc pytanie, czy w tym ogromnym, surowym wnętrzu o minimalistycznej aranżacji można uzyskać nastrój właściwy dla przytulnego mieszkania? Okazuje się, że można. A wszystko za sprawą mebli i innych elementów wystroju.

Jedno pomieszczenie

W loftach nie ma wyraźnego podziału na strefy użytkowe. Tak naprawdę wydziela się aneksy odpowiadające strefom funkcjonalnym w domu czy mieszkaniu, które wyznaczane w sposób umowny w obrębie ogromnej przestrzeni naturalnie się przenikają. Z jednej strony daje to poczucie swobody, ale z drugiej może ograniczać prywatność. Granice poszczególnych stref (odpowiadających faktycznym pomieszczeniom mieszkania) określają sprzęty bądź elementy wystroju, ewentualnie składające się na architekturę wnętrza elementy konstrukcyjne, jak filary, legary, belki czy małe ścianki. Jeśli jednak zachodzi potrzebna wyraźnego oddzielenia, można wstawić stałe ścianki działowe lub przepierzenia ze szkła.

Zazwyczaj jednak podział dokonywany jest za pomocą:

  • mebli – łóżko określa obszar sypialni, regał imituje ściankę dzielącą strefy,
  • dywanów – różnej wielkości i koloru dla określonych stref,
  • rodzaju posadzki – betonowa, ceramiczna, drewniana, żywiczna.

Wśród stosowanych w loftach kolorów, oprócz szarości betonu i czerwieni cegły, najczęściej występuje biel, która wprowadza przyjemny nastrój. Wyraziste odcienie zarezerwowane są wyłącznie dla mebli kontrastujących na tle ścian w stonowanych barwach.

Minimalizm sprzętów

Ponieważ loft stanowi jedno przestronne pomieszczenie z wyznaczonymi strefami użytkownymi, ilość mebli i sprzętów musi być ograniczona wyłącznie do tych odpowiadających kuchni, salonowi, jadalni, sypialni – ewentualnie pracowni, jeśli została przewidziana. Istotne jest zachowanie spójności wszystkich elementów składowych aranżacji – mebli, materiałów, kolorów i elementów dekoracyjnych – w obrębie całego, tak dużego wnętrza.

Zatem, wybierane są tylko meble ważne z punktu widzenia funkcjonalności loftu jako mieszkania. Styl industrialny wymaga mebli opartych o proste konstrukcje i gładkie powierzchnie, często wizualnie starych, zniszczonych. Mogą być wykonane z metalu, jak również drewna – z litego drewna czy też malowane na biało ocieplają wnętrze.

Ale styl industrialny pozwala też na wprowadzanie jako mebli sprzętów przemysłowych – palety, skrzynie, stoły warsztatowe – dostosowywanych do potrzeb danej strefy użytkowej. Łączenie metalu i drewna, aspektu fabrycznego z mieszkalnym to eklektyzm właściwy aranżacjom stosowanym w loftach.

Sedno umiaru

Minimalizm industrialnych wnętrz przełamują dekoracje występujące jednak w ograniczonych ilościach. Na ścianach przestronnego wnętrza doskonale prezentują się dużych formatów zdjęcia przedstawiające miasto, czarno-białe portrety lub abstrakcyjne grafiki. Istotna jest jakość dekoracji odpowiadających aranżacji, a nie ilość drobiazgów, dla których w loftach z estetycznego punktu widzenia po prostu nie ma miejsca.

Polecamy

Inne wpisy

Łóżka bukowe - solidny mebel do każdej sypialni

Dodano: 24.04.2023
Wyposażanie sypialni to trudne zadanie, ponieważ przy wyborze najlepszych dla siebie mebli powinno się uwzględniać nie tylko kwestie estetyczne i indywidualne upodobania, ale przede wszystkim ich funkcjonalność i komfort.
Czytaj dalej

Z jakiego drewna wybrać łóżko do sypialni?

Dodano: 07.04.2023
Łóżka drewniane nie tylko są nadzwyczaj estetyczne, ale też stanowią gwarancję solidności tych mebli oraz wysokiej jakości snu. Łóżka te mogą być jednak wykonane z drewna odmiennego pochodzenia, które różni się między sobą wyglądem i właściwościami.
Czytaj dalej

Jakie są walory łóżek dębowych?

Dodano: 24.03.2023
Aranżacja sypialni nie jest wbrew pozorom najłatwiejszym zadaniem z racji mnóstwa ważnych funkcji, jakie to pomieszczenie pełni dla jego właścicieli. Sypialnia to bowiem najbardziej zaciszne i wręcz ustronne miejsce w każdym domu, które podyktowane...
Czytaj dalej

Łóżka drewniane z pojemnikiem czy bez?

Dodano: 10.03.2023
Łóżko to zdecydowanie najważniejszy mebel w każdej sypialni, ponieważ został stworzony specjalnie z myślą o komfortowym śnie oraz codziennej potrzebie regeneracji sił.
Czytaj dalej
loading

Chcesz się z nami skontaktować?
Masz pytanie do naszych ekspertów?
Zadzwoń: +48 518 184 528 lub zostaw wiadomość - skontaktujemy się z Tobą.

Szybki kontakt