Blog miłośników mebli
Minimalizm kolorystyczny w aranżacji wnętrz
Mimo że barwy te kojarzą się surowością i prostotą, aranżacje z ich wykorzystaniem mogą być wyjątkowo ciekawe, czyniąc pomieszczenia eleganckimi, a zarazem komfortowymi.
Kolorystyczny design
Najważniejszym aspektem aranżacji wnętrza jest komfort, który warunkuje funkcjonalność przestrzeni. Jednak równie ważny dla dobrego samopoczucia w danym pomieszczeniu jest jego design oparty o zastosowane kolory. Obowiązujący w aranżacji wnętrz minimalizm kładzie nacisk na zapewnienie jak najwięcej przestrzeni użytkowej, między innymi poprzez ograniczenie ilości sprzętów i dekoracji, a także wykorzystanie kolorów optycznie powiększających wnętrze.
Podstawę aranżacji minimalistycznej stanowią trzy uniwersalne kolory: biały, szary, niebieski. Kolory te dają wiele możliwości aranżacyjnych poprzez zestawienie ich z innymi barwami. Doskonale też łączą się ze sobą, pozwalając stworzyć oryginalne aranżacje pasujące zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak też nowoczesnych.
Ponadczasowa biel
Spośród trzech minimalistycznych kolorów, najbardziej popularna wciąż pozostaje biel, która kojarzy się z elegancją, zapewnia poczucie przestrzeni i doskonale łączy się z innymi barwami. Może być zestawiona z odcieniami pastelowymi (nawet bardzo jasnymi) lub intensywnymi (bardzo wyrazistymi). Ponieważ biel jest wyjątkowo zimnym kolorem, może czynić wnętrze bardzo surowym. Mimo tego zdarza się, że obejmuje całość aranżacji. Pokrywa wówczas powierzchnie wnętrza (ściany, sufit, podłoga) i jest również kolorem mebli. Jednak rozwiązanie to stosowane jest rzadko. Znacznie częściej śnieżną biel przełamuje się akcentami w cieplejszych odcieniach, które surowe, jasne wnętrze czynią bardziej przyjemnym. Popularnym rozwiązaniem jest malowanie jednej ze ścian (w przypadku wszystkich powierzchni białych) intensywnym kolorem (np. czerwonym).
Bardzo elegancko wygląda biel tylko nieznacznie przełamana drewnianymi akcentami, jak blat stolika czy regał na książki. Doskonale sprawdzają się białe wnętrza z meblami wykonanymi z ciemnych gatunków drewna. Mimo że biel optycznie powiększa wnętrze, kładziona jest na ściany zarówno w pomieszczeniach małych, jak też dużych.
Odcienie szarości
Podobnie jak kolor biały, również szary może być komponowany z innymi barwami na zasadzie kontrastu. Dobór dodatkowego koloru warunkuje odcień szarości (ciemny bądź jasny), przy czym najbardziej zalecane są takie barwy, jak niebieska, żółta, zielona. Bardzo dobrze prezentują się wnętrza o szarych ścianach i białych meblach – idealne zestawienie dla nowoczesnych aranżacji.
Aranżacje z wykorzystaniem szarości doskonale sprawdzają się w przestronnych pomieszczeniach, zwłaszcza w loftach, które zgodnie z ideą powinny powstawać na bazie starych powierzchni magazynów lub fabryk (często jednak są to aranżowane na lofty mieszkania kamienic). W tego typu wnętrzach ściany zazwyczaj robią wrażenie jakby pokrywał je wyłącznie tynk (może to być tynk dekoracyjny). Jeśli są malowane na szaro, gładka powierzchnia bywa urozmaicana chropowatą fakturą.
Błękit czystego nieba
Kolor niebieski wprowadza do pomieszczenia elementy natury, w związku z czym może być komponowany z niemal wszystkimi właściwymi jej barwami. Jako kolor nieba doskonale współgra z brązami, w których to zwykle występują meble. Natomiast w połączeniu z bielą czyni wnętrze niezwykle eleganckim. Kolor niebieski jest bardzo uniwersalny, ponieważ może stanowić podstawę wystroju wnętrz nowoczesnych, jak i tradycyjnych. W zależności od natężenia barwy doskonale sprawdzi się w klasycznym domu, nowoczesnym mieszkaniu, a nawet lofcie.